KANGURU

Sık Sorulanlar

Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

 

1- Kanguru Matematik Yarışması neden önemlidir? 

 • Kanguru Matematik Derneği 1991 yılında Fransa’da kurulan ve 90’dan fazla üye ülkesi olan bir matematik derneğidir.
 • Her yıl katılımcı ülkelerin akademisyenleri ve matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan yaratıcı ve orijinal matematik problemleri vasıtasıyla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini artırmayı hedefler.
 • Günümüzde 90 ülkede gerçekleşen uluslararası yarışmaya 7 milyondan fazla öğrenci katılmaktadır. Öğrenciler katılım ve başarı sertifikası alarak, bunları e-okul sistemine kaydedebilmektedir. Derece kazanan öğrencilerimiz yurtdışı kamplarımıza katılarak (Almanya, Fransa, Polonya, Uzakdoğu…) orada ülkemizi temsilen yarışmalara katılmaktadır. Bunun dışında her yıl madalya ve plaketler, başarı sağlayan öğrencilerimize tören eşliğinde dağıtılmaktadır. Diğer maddi ödüller için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 
 • Uluslararası Kanguru Matematik sitesi: http://www.aksf.org/
 • Kanguru Matematik Türkiye sitesi: www.kanguru-tr.com

 

2- Sınav tarihi nedir?  

 • Bu sene sınav tarihimiz 12 Haziran 2021 olarak belirlenmiştir. Salgın nedeniyle okulunuza göre günlerde değişiklik olabilir, lütfen sınav giriş belgenizi kontrol ediniz ya da öğretmeninize danışınız.

 

3- Son kayıt tarihi nedir?

 • Son kayıt tarihi 1 Nisan 2020’dir. 
 • Final sınavı tarihi açıklanacaktır. Lütfen takipte kalınız.
 • Finale kalan öğrenciler sitemizden yayınlanacak Final Formunu doldurarak yeniden sınav merkezi seçeceklerdir. Böylelikle nakil öğrenciler, nakil oldukları illerde sınava girebileceklerdir. 
 • Sınavdan önce ‘Online denemeler’ de yapılacaktır. Bu hem Kanguru Matematik 2021 Sınavına hazırlık olacak hem de öğrencilerimiz daha fazla yaratıcı kanguru sorularıyla buluşma fırsatı elde etmiş olacaktır. Online deneme tarihleri sosyal medya hesaplarımızdan açıklanacaktır. Takip etmeyi unutmayın. 
 • https://www.instagram.com/kangurumatematik/ 
 • https://www.facebook.com/kangurumatematik 
 • Youtube kanalımızın ismi: Kangaroo Math – Abone olmayı unutmayın 

4- Ücreti var mıdır?  Kimler katılabiliyor?

 • Bu yıl yapılan fiyatlandırma şu şekildedir. 

 Kanguru Matematik Ana sınav ve 1 online deneme sınavı: 35TL 

 •  Yarışmaya 1.sınıftan 12.sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabilir. Seviyeler ikişer olarak gruplandırılır.(1-2, 3-4, 5-6, 7-8… gibi): Örneğin 5. ve 6. sınıflar aynı kitapçıkla yarışmaya katılır ama değerlendirme her sınıf seviyesi için ayrı ayrı yapılır. 

 

5- 1. Ve 2.sınıflar sınava katılabilir mi?

1.ve 2. Sınıf öğrencilerinin küçük yaşta yarışmacı bir ortama sokulmaması ve yarışma sınavlarında sorun yaşanmaması amacıyla Bireysel/Öğrenci Kayıt ile katılamazlar. 1. ve 2. sınıflar sadece kendi öğretmenleri eşliğinde kendi okullarında yarışmaya katılır. Ayrıca bu seviyelerde sıralama ve Final sınavı yapılmaz. İstenirse okul bazlı sıralama verilir. 1. ve 2. sınıf yarışmalarının öğretmenleri eşliğinde bir matematik etkinliği düşünülmesi ve okulda Kanguru Matematik Günü ilan edilerek öğrencilere matematikle ilgili çeşitli etkinliklerle birlikte sunulması önerimizdir.

 • 1 ve 2.sınıflarda Final Sınavı yoktur. Tek aşamadır. Onlar sınıflarında aktivite olarak sınavı uygularlar. Öğretmen öğrencilere destek olur. 1 ve 2.sınıflarda sıralama yapılmaz. Final sınavları ve ödüllendirme/yarışma mantığı 3’ten itibaren başlar. 
 • 1 ve 2.sınıflar yalnızca eğer okulları sınav yapıyorsa yarışmaya dahil olabilirler. Minimum öğrenci sayısı gereklidir. Devlet okullarında en az 5, Özel okullarda ise en az 15 öğrenci ile katılım mümkündür.

 

6- Kanguru Sınavları nerede olur? Yüz yüze mi yapılacak? 

 • Kanguru Sınavı iki aşamadan oluşur. İlk sınav okullarda, okulların tayin ettiği gözetmen öğretmenler ile gerçekleşir. Final sınavı ise Kanguru Matematik gözetmenleri tarafından gerçekleşir. Final sınavı için her ilde başta üniversiteler olmak üzere en az bir Sınav Merkezi bulunur.
 • Kanguru Matematik Sınav tarihleri yaşadığımız salgın koşulları nedeniyle değişebilir. Sınav süreçlerinin takibi için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, sınavlara katılmak öğrenci ve velilerin sorumluluğundadır.

7- Yarışma posteri var mı? 

 • Evet, bunun için lütfen ‘kayıt’ sekmesi altında poster talep formunu doldurunuz. Eğer form kalkmış ise bu seneki poster gönderim limiti dolmuş demektir.

 

8- Sınav Merkezi nedir? Okul kayıt nedir? Sınav Merkezi şartları nelerdir? 

 • Sınav Merkezi olmak (Form doldurarak talep oluşturulur) ile Okul kayıt birbirinden farklı kavramlardır. Sınav Merkezi olan okul, dışarıdan da öğrenci kabul eder ve kendi öğrencilerine de sınav yapabilirken, Okul kayıt sadece kendi öğrencilerine kendi okulunda sınav yapacak olan okul demektir. Fark; Sınav Merkezi olan okulların kendi öğrencileri dışında bireysel kayıt yapan, dışarıdan öğrencilere de sınav uygulayabilmesidir.
 • Sınav Merkezi,başka okul öğrencileri için yarışmaya ev sahipliği yapan okul demektir. Bu okullar hem kendi öğrencilerine sınav uygular hem de dışarıdan (siteden bireysel kayıt yapan öğrenciler) öğrenci kabul ederler.

         NOT: Sınav Merkezi olmak istemeyen, sadece kendi okulunda kendi öğrencilerine sınav uygulamak isteyen okullar, Sınav Merkezi talep formunu doldurmamalıdır. 

 • Sınav Merkezi olmak için ilk şart sınav merkezi talep formunu sitemizden doldurmaktır. Bu form kayıt sekmesi altında bulunur. Talep formu tarafıma ulaştıktan sonra değerlendirmeye alınır. Eğer bulunduğunuz çevrede öğrenci sayısı açısından, sınav merkezi açığı mevcutsa size dönüş sağlanarak başvurunuz onaylanır. 

 

9- Okul olarak yarışmaya nasıl katılırız? 

 • Okul kayıt aslında öğretmen kayıt anlamına geliyor. Okullar sisteme ‘Öğretmen Kayıt’ yaparak öncelikle kayıtlarını oluştururlar ve sistem, kayıt oluştururken yazdıkları telefon numarasına ‘Öğretmen Giriş’ şifresini yollar. Öğretmen artık o okulun Kanguru Sınavından Sorumlu öğretmeni olur. Aynı okulu seçen farklı öğretmenler, kendi sınıf seviyeleri için farklı kayıtlar oluşturabilirler. Böylece okulun kayıtlı her öğretmeni, kendi yükledikleri öğrencilerden sorumlu olurlar. Öğretmenlere sınavlar tamamlandıktan sonra isimlerine özel Kanguru Matematik Yarışma sorumlusu teşekkür sertifikası gönderilir. 
 • Okul kayıt yapıyorsanız minimum öğrenci sayınızın en az 15 olması gerekir. Devlet okulları için minimum katılım sayısı 5'tir. 

10 - Panelimden nasıl öğrenci kayıt edebilirim? Bunu yaparken nasıl bir yol izleyeceğim? 

 • Öğretmen kayıt işlemini tamamladıktan sonra, size gelen şifre ile giriş yaparak panelinize ulaşırsınız. Sonrasında bu panelde ‘öğrenci ekleme’ kısmını seçmelisiniz. (Tek öğrenci ekleme ya da çoklu öğrenci ekleme)
 • İsterseniz tek tek öğrencileri ekleyebilirsiniz. Eğer öğrenci sayınız çok ve her seferinde sisteme girmek istemiyorsanız, ‘öğrenci ekleme’ kısmındaki excel şablonunu bilgisayarınıza indiriniz. Bu şablonu doldurduktan sonra, panelinize yeniden girerek, excel yükle kısmına yüklediğinizde, sistem otomatik tanıyacak, öğrencileriniz ekranda belirecektir. Sonrasında ilave olan öğrencileri ya da kaydını yapmayı unuttuğunuz bir öğrenciyi tek tek ekleme ile ekleyebilirsiniz. 
 • Tüm eklemelerinizi bitirdikten sonra öğrenci listenizin altında ödeme kısmı çıkar. Buradan ister kredi kartını kullanarak ister havale/eft yöntemiyle ödemenizi tamamlayarak, kayıt işlemini bitirebilirsiniz. Yalnız eft/havale yöntemiyle ücreti yatıracaksanız öncelikle sitedeki IBAN numarasını ve alıcı ismini doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. 
 • Bunun dışında dekontunuzu da panelinizdeki dekont yükleme alanına yüklemeyi unutmayınız. Onay işlemi maksimum 2 - 3 gün sürmektedir. Panelinizden kontrol ediniz, eğer onaylanmamış ise bizimle irtibata geçiniz. 
 • Eğer hala sorun yaşıyorsanız Videolu Kayıt anlatımını ya da https://www.kanguru-tr.com/ogretmen_kayit_klavuzu.pdf -Öğretmen kayıt kılavuzunu da inceleyebilirsiniz. 
 • Dikkat: Okullar Bireysel olarak öğrencilerinin katılımına dair bilgi paylaşımı yaparken, onlara IBAN NO vermemelidir! IBAN NO yalnızca okul kayıtlarda geçerlidir. Bireysel kayıt yapan öğrenciler sınav ödemelerini yalnızca kredi kartı ile yapabilirler.

 

11- Bireysel Kayıt nasıl yapılır? 

Öğrenim gördüğü okul Kanguru Matematik Yarışması’na girmeyen öğrenciler için, bireysel kayıt seçeneği sitemizde mevcuttur. Bu öğrenciler kayıt sekmesi altından öğrenci kayıt yapmalıdır. Sonrasında gelen şifreyle öğrenci giriş yaparak, ödemelerini yapıp kayıtlarının tamamlamalıdır. Sınav merkezi olarak kendi ikamet yerlerine en yakın okulu seçmelidir. 

Öğrenciler sonrasında 22 Mayıs sınav gününü beklemelidir. Sınav günü sınav merkezine giderek sınava katılacaklardır. Sertifika ve zeka/mantık oyunlarını katıldıkları okuldan alacaklardır!

12- Peki kaydı tamamladıktan sonra yapmam gereken bir şey var mı? Kitapçıklar ne zaman gelecek? 

 • Kayıt tamamlandıktan sonra artık kargolarınızı beklemelisiniz. Mayıs ayı başında kargo dönemimiz başlar ve tüm okullara her öğrenci için kitapçık, optik form, zeka/mantık oyunu ve sertifika gönderilir. Kargo takip numarası, sisteme kayıtlı olan telefonunuza gelecektir. Bu süreçte takipte kalmalı ve kargonuzu eğer ulaşmamışsa bizi arayarak takibe devam etmelisiniz. 
 • Kargonuz geldi ise, açarak kitapçık ve oyuncak sayılarını kontrol etmelisiniz. Kitapçıkları, soruları okumadan sayfalarında yırtılma ya da eksik var mı diye kontrol ediniz. Bu konuda özellikle dikkatli davranmanızı rica ediyoruz. 
 • Sonrasında gelen kargoyu güvenli bir yere kilitleyerek, sınav günün bekleyiniz. 

 

13- Yayınlarınıza nereden ulaşabilirim? Toplu alımda indirim sağlıyor musunuz? 

 • • Tüm yayın ve mantık oyunlarımıza https://store.kanguru-tr.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Sınıf için toplu alımlarda sipariş veremeden önce iletişim hattımızı arayınız. Talep halinde hem öğretmenimiz için numune gönderimi hem de okul indirimi yapılır. 

 

14- Sınav ne zaman sonuçlanır? Sonuçları gönderecek misiniz? 

Sınav sonuçları sınavdan sonra 3 hafta içinde ilan edilir. Sınav sonuçlarını siz, sitemizi ziyaret ederek öğrenmeli, takip etmelisiniz. Öğretmen panellerine, katılan öğrencilerin sonuçları eklenecektir. Bireysel katılımcılar da öğrenci girişi yaparak sonuçlarını öğrenebileceklerdir. Sınav sonuçları her öğrenciye gönderilmez, siteden takip edilebilir.

Kanguru Matematik e-mail ve sms yoluyla da finalistlere ulaşacak olsa dahi bazen numara değişimi, öğretmen tayini gibi sebeplerden aksaklık oluşabilmektedir. Bu anlamda sonuçlarınızı takip ediniz. Kanguru Matematik bu konuda sorumluluk kabul etmeyecektir. 

Tüm duyuru ve değişiklikler için de sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalınız. Her duyuruda 130 bin öğrencimize mesajla ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu konuda takibi öğretmenler, öğrenciler ve veliller sağlamalıdır. 

Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize sağlık ve başarı dolu bir yıl dileriz… 

KANGURU MATEMATİK Öğrenci DANIŞMA HATTI: 0505 988 04 83 (Whatsapp’tan yazabilirsiniz) 

KANGURU MATEMATİK Öğretmen DANIŞMA HATTI: 0543 889 04 83 (Whatsapp’tan yazabilirsiniz)