Kanguru Matematik Nedir?

130625

Katılımcı Öğrenci

Uluslararası Kanguru Matematik Yarışması, 1991’den bu yana, Fransa merkezli "Association Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak, 90’a yakın ülkede 7 milyondan fazla öğrencinin katılımıyla uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşuyor...Kanguru Matematik Nedir?

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 80'den fazla ülkede uygulanan bir Matematik yarışmasıdır. Özellikle yaratıcı ve günlük hayattan seçilen problemler ile öğrencilerin matematiğe olan ilgisinin artırılması ve matematik becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçiler bulunuyor.  Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor.

Türkiye'de Kanguru Matematik Sınavı 7 yıldır MEB Onayıyla yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenler tarafından organize ediliyor.

 

Kanguru Matematik Yarışması

Amaç

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

 

 

Derneğin 7. Genel Kurulu (İspanya)

 

 

Tarihçe

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını İsviçre ETH Zurich Üniversitesinden matematikçi Meike Akveld yürütmektedir.

Prof. Andrei Delediq (Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı)

Daha önce başkanlığını yürüten Prof. Andrei Delediq aynı zamanda Erdös Ve D'alambert ödülleri sahibi Fransız matematikçidir. Başkanlığı 2019 yılında devreden Prof. Gregor Dolinar ise aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

 

 

Yıllara göre katılımcı sayıları yer almaktadır.

Derneğin Kurluşu ve tarihçesi için tıklayınız...

Derneğin Uluslararası internet sitesi www.aksf.org dur. Bu sitede hem yarışma hem üye ülkeler hakkında daha geniş bilgi yer almaktadır.

Aşağıdaki harita şu andaki üye ülkeleri göstermektedir.

 

 

 

Derneğin 27. Genel Kurulu (Chicago)

 

Ülkemizde Kanguru

Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Her yıl Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor. Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavımıza ise 51 ilden 400'den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır. 2020'ye gelindiğinde Türkiye'den katılımcı sayısı 130 bine yaklaşan Kanguru Matematik Derneği yarışmanın yanında matematik öğretmenleri için sempozyum ve eğitimler düzenlemekte, öğrenciler için yaz kampları organize etmekte ve çeşitli yayınlar çıkarmaktadır. Tamamen gönüllü üyeleriyle matematik alanında önemli çalışma yürüten Kanguru Matematik desteklerinizle daha da büyük işlere imza atacaktır.  Sizin de kurumunuzu Sınav Merkezi yapmanız veya sınavımızı okulunuzda uygulamanız bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz açısından önemli olacaktır.

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavına Okul olarak katılın;

Kanguru Matematik sınavlarına 3 şekilde katılım mümkün.

1) Sınav uygulayıcı okul olarak; sınavı kendi öğrencilerinize kendi okulunuzda uygularsınız. Her yıl belirlenen tarihlerde (Mart ayının 3. haftası) sınavı okulunuzda uygulayabilirsiniz.

 

2) Sınav Merkezi olarak; Sınavı kendi öğrencilerinize yukarıdaki gibi uygulamanın yanısıra dışarıdan sınava katılacak öğrencilere de evsahipliği yaparsınız. Okulunuz dışarıdan gelen öğrencilere o yıl için belirtilen tek tarihte (genellikle cumartesi) sınavı uygular. 

 

3) Bireysel katılım; Sınav okulunuzda uygulanmayacak ise, öğrencileriniz sitemizdeki bireysel kayıt bölümünden kaydolarak  seçecekleri herhangi bir Sınav Merkezimizde sınava katılabilirler. 

 

 

Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulunda yer alan öğretmenler ve kurumları aşağıdaki gibidir.

Ahmet Uğur - Derya Öncü Koleji

Alper Şahin - Merkez Yunus Emre Ortaokulu - Kırşehir

Arzu Kılıç - Mektebim Koleji 

A. Serdar Şeker - Mektebim Koleji

Aslı Kaçar - 29 Mayıs Ferda Koleji

Asuman Gökmen - Sinop Fen Lisesi

Ayşe Şireci - Emir Sultan Ortaokulu

Barış Kepenek - Marmara Koleji

Belgin Arusoğlu - SEV Amerikan Koleji Çekmeköy

Bernis Özgönül - KOÇ Okulları

Burçin Gürkaya - İzmir Sınav Koleji

Celal Ersoy - Adıyaman Fen Lisesi

Ceren Nigar Yılmaz - Özel Çağdaş Koleji - Eskişehir

Deniz Var - İçel Koleji

Duygu Özdemir - Çağdaş Koleji

Elsün Seğmenoğlu - Ankara Sınav Koleji

Emine Gencer - Vizyon Koleji

Emre Orhan - Girne Koleji

Engin Aktaş - Derik İlçe MEM

Ercan Yüksel - Ceyhan Final Okulları - Adana

Ergün Erdoğan - Kayseri Fen Lisesi

Erkan Özkan - Mektebim Koleji

Esra Çelik - Özel Gelişim Okulları - Eskişehir

Fehime Kısmet Çakır - Bafra Fen Lisesi

Figen Baş - Sınav Koleji - Ankara

Gizem Şahin - Final Okulları

Prof. Dr. Gözde Yazgı Tütüncü - İzmir Ekonomi Üniversitesi

Gülçin Müminoğlu - Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Gülşen Yeşilbaş - Üsküdar Birey Temel Lisesi

Halil İbrahim Kaya - Gültekin Gürkan İlkokulu 

Hasan Tahsin Tama - Cihangir Koleji

Hatice Kısmetli - FMV Ayazağa IŞIK Koleji

İhsan Yücel - Uğur Okulları

İsmail Dedeoğlu - Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

İrem Turgut - Nesibe Aydın Okulları

Doç. Dr. Kemal Akoğlu (Boğaziçi Üniversitesi)

Kadriye Kılıç - Dünya Eğitim Ankara

Meltem Dinç Metin - Bahçeşehir Koleji /Aspendos

Merve Demirbaş - Türk Beyin Takımı Ankara - Formatör

Mete Hüner - Marmaris

Nazif Tepe - Germiyan Bilge Koleji, Kütahya

Nihat Ayber - KOÇ Okulları

Onur Bağcı - TAKEV Okulları Karşıyaka Kampüsü

Özge Özsoy - Fenerbahçe Eğitim Kurumları

Özgür Can Eren - Koç Üniversitesi/ Öğrenci

Özgür Özdemir  -  (Türkiye Koordinatörü) - 0532 2250483

Özkan Alak - Fen Bilimleri Okulları

Öznur Kocamış - ODTÜ GVO Okulları

Pelin Soy - TED Koleji

Polat Tavaş - İlgi Okulları

Saygın Fenli - PEV Okulları

Sema Hüner - Marmaris

Senem Altan - Okan Üniversitesi

Serdar Şeker - Mektebim Okulları

Doç. Dr. Serkan Arıkan ( Boğaziçi Üniversitesi)

Serhat Yolaçan - Nesibe Aydın Okulları

Sinan Çevik - MEV Koleji Özel Büyükçekmece Okulları

Seval Togral - Edirne Safir Koleji

Sevgül  Çevik - Bilge Okulları

Sümeyra Hesna Çalışkan - Türk Beyin Takımı İç Anadolu Koordinatörü

Şeyma Atahan - Bilnet Okulları, Balıkesir

Şüheda Aydoğan - Gokkuşağı Koleji

Tuğrul Alpı - ASFA Koleji

Tuna Batu - Özel ENKA Lisesi, Adapazarı

Ümit Sağlam - Behçeşehir Koleji

Ümit Ünal - Doğa Koleji

Volkan Karakeçili - MEV Özel İzmir Bornova Okulları

Yeşim Ceylan - Tekirdağ Aka Koleji

Yeşim Özkaya - Türk Beyin Takımı

 

 

Sizde Kayıt Olun !...