AYIN SORUSU

Mayıs 2018

ROTAMIZI BELİRLEYELİM!

Dünyanın kusursuz bir küre olduğunu varsayalım. Kuzey kutbundan ekvatora doğru yola çıkan bir uçağın, 10 numaralı meridyen üzerinden uçup, ekvatora ulaştığında, ekvator yayı üzerinde bir süre hareket ettikten sonra farklı bir meridyen üzerinden güney kutbuna ulaştığını düşünelim. Bu rota için harcanan zaman, uçağın başladığı meridyen üzerinden ayrılmadan direk güney kutbuna ulaşması için gereken zamanın 7/6’sı kadardır. İkinci bir uçak ise,  ilk uçakla aynı hareketi, kuzey kutbundan uçuşa 40. meridyen üzerinden yola çıkarak, yapmıştır. Bu iki uçağın uçuş rotaları kutuplar haricinde hiç bir noktada kesişmemektedir.  iki uçak da aynı sabit hıza sahiptir. Buna göre, ilk uçağın ekvatordan güney kutbuna hareket ederken takip ettiği meridyenin numarası kaçtır? 

(Meridyenler 0 dan 359’a kadar numaralandırılmışlardır)

 

 MAYIS’18 SORUSUNA  DOĞRU YANIT GÖNDEREN TAKİPÇİLERİMİZ

 

  1. Hakan Gürsoy
  2. Ünal Özgür – Ünye / Ordu
  3. Hasan Akıncı
  4. Selman Kuleci
  5. Mustafa Bakan
  6. Servet Hakan
  7. Başar Emre Eşen – Burdur
  8. Ramazan Yayla – Burdur

ÇÖZÜMLER:

Servet Hakan:

 

ÇÖZÜM:  

 

 

 

Açıklama:

Bu köşede yayınlanan sorulara gönderilen doğru cevap sayısı fazla olan takipçilerimiz her yıl çeşitli ödüller kazanmış olacaklar.

Çözümlerinizi Ad, Soyad ve iletişim bilgilerinizle birlikte ismetbaykal@kanguru-tr.com adresine gönderebilirsiniz.

Not: Çözümlerinizin mümkün olduğunca açıklamalı olmasını ve mümkünse çözümünüzün fotoğrafını göndermenizi rica ediyoruz.